Gdzie sadzić iglaki ozdobne?

Drzewa iglaste występują najczęściej w regionach o klimacie chłodnym i borealnym, gdzie są ważnymi drzewami i roślinami ozdobnymi, ale są najbardziej zróżnicowane w cieplejszych obszarach, w tym w górach tropikalnych.

Drzewa iglaste to najbardziej zróżnicowane rośliny nagonasienne. Najstarszymi drzewami na świecie są liczące 5000 lat sosny szczeciniaste (Pinus longaeva) w pustynnych górach w Kalifornii i Nevadzie. Największe drzewa to gigantyczne sekwoje (Sequoiadendron giganteum) w Sierra Nevada w Kalifornii, osiągające wysokość ponad 95 metrów i masę co najmniej 2 milionów kilogramów. Wszędzie tam, gdzie rosną drzewa iglaste, zwłaszcza w klimacie umiarkowanym, jeden z tych gatunków jest zwykle najwyższym drzewem. W rzeczywistości najwyższymi drzewami są sekwoje (Sequoia sempervirens) przybrzeżnej Kalifornii, z których niektóre mają ponad 110 metrów wysokości.

Drzewa iglaste zazwyczaj rosną wolniej niż liściaste, dlatego też wymagają mniejszej przestrzeni. Odmiany mrozoodporne doskonale sprawdzą się jako żywopłoty i wiatrochrony. Gatunki wrażliwe na zimno sadzimy zwykle na zacisznych, ciepłych stanowiskach. Większość iglaków najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub częściowo zacienionych, na podłożach kwaśnych, luźnych i próchnicznych. Przyszłe stanowisko iglaka ozdobnego dobrze odchwaszczamy i przekopujemy na miesiąc przed sadzeniem, by ziemia zdążyła osiąść.

O innych pomysłach gdzie sadzić iglaki przeczytaj na https://iglaki.yum.pl/gdzie-sadzic-iglaki-ozdobne

Gdzie sadzić iglaki ozdobne?
Przewiń do góry